Portugalia - ziemia łagodnych obyczajów

Portugalia określana jest mianem „ziemi łagodnych obyczajów”. Niezwykła atmosfera tego kraju w pełni potwierdza to stwierdzenie. Portugalia jest najbardziej wysuniętym na zachód krajem Europy, w starożytności uznawanym za „kraniec ziemi”. Historia tego państwa w dużej mierze związana jest z morską żeglugą – to dzięki niej niewielka i odizolowana od reszty świata Portugalia zyskała na znaczeniu.

Portugalia | Portugalia jest najbardziej wysuniętym na zachód krajem Europy
Portugalia | Portugalia jest najbardziej wysuniętym na zachód krajem Europy (by melenama)

Sąsiedztwo , krajobrazy i klimat Portugalii

Jednym z dwóch (obok Hiszpanii) sąsiadów Portugalii jest Ocean Atlantycki, na wodach którego leniwie kołyszą się najbardziej dziś atrakcyjne turystycznie wyspy: Madera i Azory. Pod względem krajobrazowym na terenie Portugalii dominuje płaskowyż oraz kilka malowniczych łańcuchów górskich (m. in. Serra de Estrela, Serra de Lousã, Serra de Guardunha).

Klimat kraju jest niezwykle korzystny, stanowi on pomieszanie słynącego z „zamiłowania” do spiekoty klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego i orzeźwiających nadmorskich bryz. Również zimy mają tu bardzo łagodny przebieg, np. o tej porze roku, na wybrzeżu Algarve średnia temperatura wody wynosi ok. 17ºC. (czyli tyle, co latem w Bałtyku).

Portugalska przyroda

Miłośnicy przyrody z pewnością nie zaznają nudy w tym „ogrodzie botanicznym Europy”. Będą mieli okazję skorzystać z cienia rzucanego przez gęste dąbrowy,  nacieszą oczy pastelą wrzosów i zrelaksują się pośród łąk porośniętych lawendą i rozmarynem.

Charakterystyczną cechą roślinności tego kraju są również zaszczepione z różnych ziem (Brazylii, Dalekiego Wschodu, czy też Australii) kwiaty i krzewy.

Do najwspanialszych parków i ogrodów botanicznych Portugalii należą: ogród botaniczny przy Rua da Alegria i Park Edwarda VII w Lizbonie, Park Pena w Sintrze, rezerwat przyrody w Aveiro i będąca jednym niewielkim, acz wspaniałym królestwem roślin i zwierząt wyspa Berlenga. Jeżeli ktoś miałby ochotę choć na chwilę znaleźć się w bajkowej krainie kwiatów, powinien wybrać się na Maderę, gdzie bujnie kwitną orchidee, bananowce i kaktusy.

Portugalia | Klimat kraju jest bardzo korzystny: łączy podzwrotnikową spiekotę z orzeźwiającymi nadmorskimi bryzami
Portugalia | Klimat kraju jest bardzo korzystny: łączy podzwrotnikową spiekotę z orzeźwiającymi nadmorskimi bryzami (by ceg)

Ludzie i historia

Burzliwa historia tego kraju i najbardziej spektakularny z jej epizodów – polityka kolonialna, nie pozostały bez wpływu na zróżnicowanie portugalskiej ludności. Korzenie poszczególnych rodów sięgają dawnych ludów Luzytańczyków, Greków, Rzymian i Fenicjan, a także Żydów i Maurów. Pomimo tej różnorodności pochodzenia mieszkańców, Portugalia jest krajem wyjątkowo jednolitym pod względem języka.

Portugalskie miasta

Do największych miast Portugalii należą: Coimbra, Braga, Funchal, Setúbal, Amadora, Porto i oczywiście stołeczna Lizbona. Najkrótszą charakterystyką tutejszych miejscowości jest powszechnie znane na terenie kraju powiedzenie, iż ludzie „w Bradze się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.

Fraza ta jest niezwykle trafna. To właśnie w Bradze spotyka się bowiem najpiękniejsze budowle sakralne Portugalii, np. kościół Dobrego Jezusa, pałac arcybiskupi i Capela dos Coimbras.

Porto słynie ze swego wspaniałego wyrobu, jakim jest kapitalne wino o tej samej nazwie. Na przedmieściach Vila Nova de Gaia rozciągają się urodzajne winnice, których utrzymanie niewątpliwie wiąże się z ciężką pracą.

Comibra jest osławionym miastem uniwersyteckim, gdzie zachwyci nas architektura starych uczelnianych budynków.

W stolicy, która jest najbardziej nowoczesnym miastem Portugalii z pewnością nie trudno o miejsce odpowiednie do szalonej zabawy. Warto jednak pamiętać, iż wciąż nie zaginął tu duch dawnego miasta, którego odnaleźć możemy pośród wąskich, brukowanych uliczek i w uroczych kafejkach.

Z czego słynie Portugalia?

Portugalia słynie przede wszystkim ze swojego niezwykłego klimatu, lecz nie mowa tu o warunkach atmosferycznych. Do głównych symboli tej  położonej na krańcach ziemi krainy, należą: romantyczne nuty lokalnych pieśni – fado, stanowiąca ważny element każdego dnia filiżanka kawy – cafezinho, spektakularne walki byków – tourada, wyśmienite wino – porto i charakterystyczne elementy zdobnicze – prześliczne azulejo.

Portugalia | Azulejo - słynny w Portugalii element zdobniczy
Portugalia | Azulejo - słynny w Portugalii element zdobniczy (by bmfigueirodosvinhos)

Stolica Portugalii: Lizbona (portugalski: Lisboa)
Powierzchnia: 92 391 km²
Liczba mieszkańców: 10,67 mln
Waluta: euro (EUR) (sprawdź kurs euro)
Język urzędowy: portugalski

Portugalia - flaga Portugalii

Portugalia - godło Portugalii